ריקוד בלבואה – מהו?

הבלבואה הוא ריקוד זוגי שמקורו בשנות ה-20-30 בדרום קרוליינה. הוא נרקד באחיזה צמודה, למוסיקה מהירה בדרך כלל, ושם דגש על תקשורת בין בני הזוג שבאה לידי ביטוי בהובלת גוף ושינויי שיווי משקל עדינים שלעיתים חומקים מהעין הצופה. לכך מספר השלכות : ראשית, הבלבואה לא נראה "פלאשי" כמו סווינג, אך השיח שנוצר בין הפרטנרים יכול להיות מורכב ומעניין מאוד כבר מהצעדים הראשונים. שנית, הצעדים הקטנים מאפשרים לרקדנים לתפוס איזור מצומצם יחסית על הרחבה וכן לרקוד לקצבים גבוהים. הדבר נח במיוחד אם רוקדים למוסיקת סווינג מהירה באולם ללא הרבה מקום.

לפי המסורת, לריקוד הבלבואה 2 סגנונות בולטים – Pure Bal, הנאמן למקורות, ו-Bal Swing, מושפע מריקודי הסווינג והלינדי הופ , מהווה ריקוד מעט יותר פתוח לווריאציות. קורסי הבסיס של בלבואה דורשים מהתלמידים להשתלט על הבסיס של שני הסגנונות. קורסים מתקדמים יותר עוסקים בתנועות מורכבות קלאסיות, ריקוד לקצבים גבוהים עוד יותר ועוד.

ב-Swing it, מהווה הבלבואה מסלול ריקוד בפני נפרד. בגלל העבודה על חיבור בני זוג, הובלת גוף וריקוד לקצבים מהירים מאוד, הבלבואה מומלץ לרקדני סווינג מתחילים ומתקדמים כאחד.